وزیر ,هادی ,القاعده ,بحاح ,خارجه ,تغییر ,وزیر خارجه ,وزارت خارجه ,اقدام هادی

دیروز هادی با صدور احکامی پنج وزیر کابینه بحاح را تغییر داد: وزیر خارجه، وزیر کشور، وزیر خدمات  شهری و بیمه، وزیر رسانه ها و وزیر راه و ترابری. واکنش بحاح به این تغییرات نشان داد که وی از اقدام هادی رضایت ندارد و اعتراض ضمنی خود را با انتشار یادداشتی در صفحه فیسبوک خود نشان داد. سه وزیر از پنج وزیر جدید شخصیتهای معروفی هستند که علاوه بر وزارت، حکم معاون نخست وزیری را هم دریافت کردند. گزارشهای رسانه ای این اقدام هادی را در جهت کاهش قدرت بحاح و محدود کردن وی ارزیابی می کنند (لینک گزارشی درباره اثرات تغییر وزرا بر تحولات).

مهمترین تغییر در کابینه، پست وزارت خارجه بود که در هشت ماه گذشته اختلاف شدیدی بر سر آن بین هادی و بحاح وجود داشت. قبلا ریاض یاسین از طرف هادی سرپرست وزارت خارجه بود ولی عبدالله الصائدی وزیر خارجه مورد حمایت بحاح بود که عملا در حاشیه قرار داشت. اکنون عبدالملک المخلافی شخصیت ناصری معروف برای منصب وزیر خارجه تعیین شده که از قبل به عنوان رئیس هیئت مذاکره کننده از طرف هادی در ژنو 2 نیز تعیین شده بود.

بعدازظهر چهارشنبه خبری به نقل از سکای نیوز مبنی بر عقب نشینی القاعده از جعار در سایتهای خبری منتشر شده است (لینک خبر).

دیشب القاعده پس از درگیری با نیروهای وابسته به هادی و ترور علی السید یکی از فرماندهان هادی، بر دو شهر زنجبار و جعار سیطره پیدا کرد (لینک خبر). صبح امروز نیز مقر نیروهای هادی را منفجر کردند. قبلا در ایام اعتراضات مردمی در سال 2011 القاعده این دو شهر را تصرف کرده بود. در سال 2012 ارتش یمن القاعده را از این دو شهر بیرون کرد. اکنون القاعده با سوء استفاده از آشفتگی های فعلی، دوباره به أبین بازگشته است.

منبع اصلی مطلب : شیعیان یمن
برچسب ها : وزیر ,هادی ,القاعده ,بحاح ,خارجه ,تغییر ,وزیر خارجه ,وزارت خارجه ,اقدام هادی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : عملیات نظامی علیه یمن ـ روز 251